Martinské hole-ferrata HZS

ferrata martinske hole

Jediná oficiálne otvorená ferrata na Slovensku sa stane našim cieľom. Nachádza sa na strednom Slovensku pod Martinskými hoľami. Jej názov je „Ferrata Horskej záchrannej služby“ pretože najmä „horskáči“ sa zaslúžili o to, že ferrata existuje. Náročnosť ferraty je označovaná ako C (stredne ťažká), ale určite ju zvládne každý priemerne zdatný turista či turistka.
Cesta z Bratislavy do Martina nám bude trvať cca 2,5 hodiny aj s menšou prestávkou.
Celá ferrata vedie korytom Pivovarského potoka. Jej prvá časť bude pre nás skôr turistická, povedie nás jemne stúpajúcim chodníkom, na ktorom sú osadené informačné tabule z ktorých sa dozvieme kúsok o banskej histórii tohto miesta a čo to o miestnej faune a flóre. Chodník viac krát prekračuje potok za pomoci jednoduchých premostení.
Po prejdení prvej časti nás čaká už samotná ferrata. Pred nástupom na ňu sa oblečieme do ferratového výstroja a povieme si zásady bezpečného pohybu na ferratách. Celá ferrata opäť vedie korytom potoka, v začiatkoch iba po drevených mostíkoch, neskôr už náš postup bude možný vďaka oceľovému lanu, rebríkom a kramliam o ktoré sa budeme istiť. Vo vrchnej pasáži sa ferrata delí na variant B (ľahší) a variant C (ťažší), podľa výkonnosti skupiny sa rozhodneme ktorý z nich prejdeme.
Po úspešnom absolvovaní aj tejto časti sa dostaneme ku krížu a vrcholovej knihe ferraty kde si dáme krátky odpočinok. V tejto chvíli budeme mať za sebou cca 5km dnešnej trasy a 800m prevýšenia.
Naše ďalšie kroky budú viesť už po klasickom turistickom chodníku cez les do lyžiarskeho strediska Martinské hole kde si na chate dáme prestávku na občerstvenie.
Naspäť na parkovisko sa vrátime príjemným turistickým chodníkom. Celkové prevýšenie výletu bude cca 850m s dĺžkou necelých 12km.

Cena: 45,-€

Fotoalbum:

https://plus.google.com/u/0/photos/105534800567116954030/albums/6087802645624684945?authkey=COH1otnXppXKuwE

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *