Jazerná jaskyňa Seegrotte a vodopády Myrafälle

seegrotte

Ráno sa presunieme do rakúskej dedinky Hinterbrühl, pri ktorej sa nachádza jazerná jaskyňa Seegrotte. Prehliadka, ktorej veľká časť bude prebiehať z člna po najväčšom európskom podzemnom jazere bude trvať cca 45 minút.

Niečo o jaskyni Seegrotte:

Obrovská prírodná katastrofa spôsobila, že sa na juhu Dolného Rakúska neďaleko Viedne nachádza jedna z najimpozantnejších prírodných atrakcií sveta, jazerná jaskyňa Seegrotte.
V roku 1912 po odstrele vo vtedajšej sadrovej bani Hinterbrühl natieklo do chodieb a štôlní pod veľkým tlakom neuveriteľné množstvo vody. Prienikom vody sa vytvorilo obrovské jazero, ktoré je dnes najväčším podzemným jazerom v Európe.

Po katastrofe zostala baňa na dlhú dobu zatvorená. Až v tridsiatych rokoch minulého storočia znovu objavil tento div podzemný tím medzinárodných prieskumníkov jaskýň. Iniciatíva nadšených odborníkov umožnila sprístupnenie tohto pozoruhodného podzemného jazera pre verejnosť.
Jaskyňa Seegrotte sa okamžite stala obľúbenou turistickou atrakciou. Bývalú baňu od tej doby navštívilo viac ako desať miliónov ľudí, len v minulom roku prišlo zhruba 250 000 turistov z celého sveta.

Počas druhej svetovej vojny bola baňa zabavená armádou. štátna továreň Heinkel využívala dlhé chodby na výrobu lietadiel, pretože podzemné priestory zaručovali spoľahlivú ochranu pred bombardovaním. Pracovalo tu 2000 robotníkov a boli tu vyrobené prvé stíhačky s tryskovým pohonom na svete. (Model a časti lietadla HE 162 sú v Seegrotte vystavené). Po vojne bola baňa Seegrotte znovu otvorená.

Následne po prehliadke sa presunieme do dedinky Muggendorf v údolí Piestingal. Priamo od parkoviska ja vstup k vodopádom Myrafälle.  Tiesňava, ktorou preteká potok Myra vytvára úchvatnú scenériu viacerých menších vodopádov  ponad, ktoré vás prevedie sústava viacerých premostení.

Po prejdení tiesňavy a krátkom stúpaní sa dostaneme na skalnú vyhliadku Hausstein (v preklade kamenný dom, 664 m.n.m) z ktorej v nám naskytnú výhľady do údolia a taktiež na masív Schneealpe.

Z vyhliadky zostúpime lesným chodníkom ku Gasthofu Karnewirt kde si dáme prestávku na oddych (deti tu majú možnosť sa vyblázniť na detskom ihrisku).

Cesta naspäť nás povedie popri potoku Myra, kde je aj v lete veľmi príjemne a dnešný výlet zakončíme opäť vodopádmi Myrafälle, ktorými zostúpime k parkovisku.

Cena: 55,-€

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *